VERSACE
₹22,490.00
VE4491U 108/87
Frame Details
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Versace |
| Manufacturer | Luxottica Italia SRL |
| UPC | 8056262422557 |
| Gender | Women |
| Year | 2025 |
| Frame Colour | Tortoise |
| Frame Shape | Cat Eye |
| Frame Style | Full Rim |
| Frame Material | Acetate |
| Suitable Face Shape | Oval, Triangle |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Color | Dark Grey |
| Base Curve | 4.00 |
| UV Protection | Category 3 |
Prescription Details
| Feature | Details |
|---|---|
| Lens Compatibility | Progressive, Reading, Distance, Fashion, Computer |
| Prescription Range | SPH: -8.00 to +7.00, CYL: -4.00 to +4.00 |
| Progressive Compatibility | Yes |
| PD Range | 59 to 83 mm |
Material Details
| Material | Benefits |
|---|---|
| Acetate | Hypoallergenic, lightweight, and available in many different colours |
| Polycarbonate | Lightweight, comfortable, impact-resistant, and provides UV protection |
| Weight | 0.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 8 × 8 cm |
Be the first to review “VERSACE” Cancel reply
Category: VERSACE







Reviews
There are no reviews yet.