VERSACE
₹20,590.00
VE 4494D 108/71
Frame Details
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Versace |
| Manufacturer | Luxottica Italia SRL |
| UPC | 8056262448472 |
| Gender | Men |
| Year | 2025 |
| Frame Colour | Tortoise/Gold |
| Frame Shape | Browline |
| Frame Style | Full Rim |
| Frame Material | Acetate/Metal |
| Suitable Face Shape | Triangle |
| Lens Material | Bio-Polyamide |
| Lens Color | Dark Green |
| Base Curve | 4.00 |
| UV Protection | Category 3 |
Prescription Details
| Feature | Details |
|---|---|
| Lens Compatibility | Reading, Distance, Fashion, Computer |
| Prescription Range | SPH: -8.00 to +7.00, CYL: -4.00 to +4.00 |
| Progressive Compatibility | Yes |
| PD Range | 61 to 85 mm |
Material Details
| Material | Benefits |
|---|---|
| Acetate | Hypoallergenic, lightweight, and available in many different colours |
| Metal | Lightweight, strong, flexible, and anti-corrosive |
| Weight | 0.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 8 × 8 cm |
Be the first to review “VERSACE” Cancel reply
Category: VERSACE







Reviews
There are no reviews yet.