PRADA
₹39,790.00
SPR 02Z 1AB 03R
WHY IT’S SPECIAL
Embody a sense of effortless luxury with Prada sunglasses, designed to elevate any ensemble. Crafted with precision and a keen eye for detail, they provide style and functionality. The timeless design ensures they become a staple in your collection for years to come, while the subtle branding adds a signature touch.
| Feature | Details |
|---|---|
| Care Instructions | Remove dust and grime by gently wiping the lens with a cloth |
| Case Included | Yes |
| Collection Name | HERITAGE |
| Color | Green |
| Dimensions | Temple Size: 140 mm, Nose Bridge Size: 20 mm, Lens Width: 52 mm |
| Frame Color | Black |
| Frame Color Brand | Black |
| Frame Material | Acetate |
| Frame Pattern | Solid |
| Ideal For | Men |
| Lens Color | Green |
| Lens Features | Polarized |
| Lens Material | Glass |
| Lens Width | 52 mm |
| Material Type | Acetate |
| Model Number | 0PR02ZS1AB03R52 |
| Net Quantity | 1 |
| Nose Bridge Size | 20 mm |
| Rim Type | Full Rim |
| Size | Medium (M) |
| Style | Square |
| Temple Color | Black |
| Temple Material | Acetate |
| Temple Size | 140 mm |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Weight | 160 gm |
Be the first to review “PRADA” Cancel reply
Category: PRADA










Reviews
There are no reviews yet.